Pieteikties
lv
Kā vīrietis lidostā nodzīvoja 18 gadus?
25.11.2022 (00:00)

Politiskais bēglis no Irānas Mehrans Karimi Nasseri kļuvis par īstu Šarla de Golla lidostas talismanu. Pavēstīsim viņa stāstu.
Vai skatījāties filmu "Termināls" ar Tomu Henksu, kur viņš bija iestrēdzis lidostā? Šis nav izdomāts stāsts, tas bija noticis īstenībā. Tikai iemesls bija nedaudz atšķirīgs un termiņš bija 18 gadi.

Kā irānis nokļuva Parīzē?

Mehran Karimi Nasseri tika izraidīts no Irānas par piedalīšanos mītiņos. Viņš nebija sarūgtināts, un saņēma politisko patvērumu Beļģijā.
Pēc pāris gadiem Mehran nolēma pārcelties uz Angliju un lidot uz turieni caur Parīzi. Pa ceļam Mehrana dokumenti tika nozagti, taču biļete palika un viņš tomēr devās uz Londonu. Tiesa, no turienes viņš tika nosūtīts atpakaļ, un Parīzē viņš tika arestēts par mēģinājumu "nelegāli iekļūt" citā valstī.

Kā viņš dzīvoja lidostā?

Naseri rīcībā nebija dokumentu pēc kuriem varētu noteikt viņa pilsonību, kas nozīmē, ka arī nebija vietas, kur viņu varētu deportēt.
Tā viņš dzīvoja Francijas lidostas terminālī 18 gadus - no 1988. līdz 2006. gadam. Naseri rīcībā bija sarkans dīvāns, neliels apaļš galds un krēsls. Mehrans ēda dienesta ēdnīcā un mazgājās tualetē. Brīvajā laikā viņš daudz lasīja, vadīja dienasgrāmatu un studēja ekonomiku.

Kā viņš pameta lidostu?

1995. gadā Beļģijas varas iestādes piedāvāja Nasseri patvērumu, taču viņš atteicās, jo vēlējās doties uz Apvienoto Karalisti.
Drīz vien advokātiem izdevās atjaunot irānieša dokumentus, bet pats Mehrans nevēlējās pamest lidostu. 2006. gadā viņš saslima un tika hospitalizēts. Pēc izveseļošanas viņš tika ievietots bezpajumtnieku patversmē pie vienas no labdarības organizācijām Francijā, kur viņš arī palika dzīvot.