Pieteikties
lv
Kur un kad pasažieru lidmašīna sadūrās gaisā ar zivi?
17.10.2022 (00:00)

Ir grūti noticēt, ka šis stāsts nav jauna Tiktok video vai jūsu vectēva stāsta sižets. 10. septembra rītā Makdīlas gaisa spēku bāzes savvaļas dabas aizsardzības menedžeris Lindsija Gārvena tika izsaukta, lai lidlaukā atrastu beigtu putnu. Neilgi pirms tam Nacionālās okeānu un atmosfēras administrācijas Gulfstream G-IV vidēja turboventilatora divu dzinēju lidmašīna pārtrauca pacelšanos dēļ sadursmes ar putnu.

Putnu nevarēja atrast, bet tā vietā Lindsija atrada kaut ko citu, tālāk citāts: “Es atradu zivi uz lidlauka,” viņa saka. "Tas ir tik negaidīti un komiski, bet tā ir patiesība." Gārvena paņēma zivi, kas izrādījās 23 cm gara aitu galviņa, un paņēma DNS paraugus no lidmašīnas korpusa. Pēc tam viņa nosūtīja paraugus uz Smitsona institūtu un pēc 2 nedēļām saņēma atskaiti, ka tie patiešām pieder zivij. "Šī ir pirmā reize, kad mūsu bāzē mēs novērojam kaut-ko līdzīgu " - Gārvena teica smaidot. Aviācijas vēsturē fiksēts tikai viens šāds gadījums ar zivju triecienu.

1987. gadā Alaska Airlines lidojums sadūrās ar zivi, aizkavējot to par veselu stundu. Federālās aviācijas administrācijas pārstāve Ketlīna Bjergena nosūtīja pieprasījumu kopējai datubāzei, kurā ir simtiem gaisa kuģu sadursmes gadījumu ar savvaļas dzīvniekiem. Lidmašīnas sadūrās ar baložiem, dzeņiem, aļņiem un zirgiem, bet zivju šajā sarakstā lidz šim nav bijis. Piloti un bāzes personāls uzskata, ka, visticamāk, ar šo zivi mielojies ērglis  kaut kur netālu no lidlauka, kurš, bēgot no paceļošās lidmašīnas, izlaida zivi gaisā no knābja. Kopš 1987. gada jau 10 putnu sugas ir nodarījušas vairāk nekā 500 miljonu dolāru zaudējumus ASV militārajām lidmašīnām.